نقش تبلیغات در بازاریابی

10 / 10
از 2 کاربر

 

 
 یکی از روشهای شناساندن و معرفی کالا یا محصول به مصرف کننده نهایی، اطلاع رسانی از طریق تبلیغات می باشد. در صورتی که تبلیغات درست و بجا باشد می تواند موجب رونق تجارت و افزایش سطح کیفی کالا نیز باشد.

امروزه تبلیغات یکی از پرقدرت ترین ابزارهای مدیریتی در بازاریابی است و هنوز هم هستند شرکتهایی که سرمایه گذاری قابل توجهی در این زمینه انجام میدهند. در واقع تبلیغات وسیله ایست جهت تسریع در حرکت کالا از نقطه تولید به مصرف. در این موضوع سعی شده کوتاه به انواع تبلیغات، هدف تبلیغات و روشهای موثر در تبلیغات پرداخته شود.

همچنان که جوامع اولیه با ایجاد علائم و نشانه هایی سعی در برقراری ارتباط با یکدیگر داشته اند، بدیهی است جوامع امروزی نیز نیازمند برقراری ارتباط با یکدیگر به شیوه نوین خود هستند. منظور از ارتباط، القا و ابراز عقاید و نظرات و به بیان دیگر جهت دهی به شیوه تفکر سایرین است. وقتی این ارتباط به صورت جمعی باشد تبلیغات شکل گرفته است. زمانی که این فعالیت شکل دهی و تأثیر بر افکار جمعی به وسیله سازمانهای اقتصادی و بازرگانی صورت پذیرد، تبلیغات مادی است که بر روند فروش و ارائه خدمات تأثیرگذار می باشد. و به واقع نوعی تشویق مردم یا مخاطب به مصرف.

تبلیغات

زمانی که تصمیم می گیرید به تبلیغات در مورد محصول یا خدمات خود بپردازید، اطمینان حاصل کنید که محصول و مشتریان خود را به خوبی می شناسید. علاوه بر آن آشنایی با مزایا و تأکید بر آن به پیش بردن یک فروش موفق کمک شایانی می کند.

بنابراین پس از پرداختن به برند و تحقیق در مورد نیازهای بازار هدف، به تبلیغ کردن که فرآیندی است در دل بازار هدف بپردازید و با بازار هدف ارتباط مستقیم برقرار کنید.

کمپین های تبلیغاتی می توانند از طریق مکان های مختلف، رسانه های صوتی تصویری و شبکه های مجازی با مشتری و بازار هدف ارتباط برقرار کنند. بخشی از تبلیغات و بازاریابی های شما شناسایی مکان های تاثیر گذار برای مخاطبین مورد نظرتان است. یک محصول می تواند یک گروه آنلاین داشته باشد، یا ممکن است که بازار هدف شما را افراد سالخورده تشکیل دهند. برای بسیاری از مشتریان مورد نظر شما رسانه های اجتماعی یکی از بهترین مراکز مورد محبوبیت و تمرکز به شمار می رود. زیرا علاوه بر ارزان بودن به راحتی برای بسیاری از کاربران قابل دسترسی است.

کمپین های تبلیغاتی در طول زمان به تکامل می رسند. زمانی که محصولات و خدمات شما در بازار قرار گرفتند اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد واحتمالا قوی تر می توانید بازار هدف را شناسایی و اصلاح کنید. علاوه بر این ها اگر محصول شما موفق به حضور در رسانه هایی مانند تلویزیون بودند، هزینه های سنگین مصرف شده برگشت خواهند شد.

این که بدانید چگونه موثر تبلیغ کنید یا خدمات محصولتان را ارزیابی کنید مهمترین مسئله است. با توجه به تبلیغات و بازار یابی بهتر است وقت خود را برای هر دو سرفصل در نظر بگیرید. گاهی ممکن است بازاریابی در بازار هدف به خوبی انجام شود ولی تبلیغات کامل و صحیحی صورت نگیرد و یا بر عکس این مسئله می تواند کمپین تبلیغاتی شما را در بازار هدف به مشکل برساند. به عنوان مثال محصول یا سرویس شما به فروش نرسد.

 
 
به طور کلی تبلیغات دارای چهار اثر متفاوت هستند:(ازنظر سیب چهارم)

 •     ایجاد نیازمندی یا احتیاج
 •     بالا بردن میزان فروش (در اثر ایجاد نیازمندی یا احتیاج)
 •     کمک به بزرگتر شدن واحدهای تولیدی و خدماتی
 •    شناخته شدن واولین بودن

تبلیغات در صورتی که به صورت مکرر و هدفمند باشد باعث ایجاد میل به خرید یا استفاده از خدمات قابل ارائه می شود. حتی گاهی افراد آنقدر در معرض تبلیغات خاصی قرار می گیرند که تلاش میکنند سطح زندگی و درآمدی خود را بالا ببرند.

نتیجه مسلم تبلیغات موثر، ازدیاد فروش و ارائه خدمات بیشتر به مخاطبین می باشد. و این امر خود باعث بزرگتر شدن موسسات تولیدی و بازرگانی (خدماتی) می گردد که برای اداره امور خود به متخصصین نیاز دارند. (مثال بارز سطح درآمدی کارمندی با تحصیلات متوسطه در قسمت فروش یا بازرگانی سازمان و کارمندی با تحصیلات و تخصص مرتبط)

تبلیغات (توجه شود تبلیغات موثر) باعث ایجاد رغبت به داشتن اشیا یا خدمات می گردد، و این امر در بالا بردن سطح زندگی تأثیر بسزایی دارد. مردم بجای پس انداز سرمایه، بخش زیادی از آن را صرف زندگی راحتتر می کنند (اثر تبلیغات در فرهنگ و آداب و رسوم)

تبلیغات بر اساس هدف ازدید سیب چهارم به سه دسته تقسیم می شود:

 •     تبلیغات اطلاع دهنده: که اصولأ در مراحل اولیه تولید و ورود به بازار به کار میرود، و هدف شناخت تقاضای اولیه است.
 •     تبلیغات ترغیب کننده: این نوع تبلیغ زمانی کاربرد دارد که هدف از تبلیغات و اطلاع رسانی مقایسه باشد بین عملکرد دو یا چندکالا 
 •     تبلیغات یادآوری کننده: مصرف کننده را وادار به تفکر در مورد کالا یا خدمات می نماید، به نوعی ایجاد تصویر ذهنی ثابت در ذهن مخاطب

هدف از تبلیغات:ازنظرسیب چهارم

هدف از هر تبلیغی شناساندن کالا نیست، زیرا با وجود بیشترین حجم تبلیغات نیز، فروش اشباع نخواهد شد.

هدف از تبلیغات می تواند هریک از موارد ذیل باشد:

 •     ازدیاد نوع مصرف: تلاش برای متنوع کردن نوع مصرف، به طور مثال خرید گل که میتواند برای امور و مناسبتهای مختلف کاربرد داشته باشد.
 •     ازدیاد مقدار خرید: بهترین نمونه فروش کالاهای کوچک در بسته بندی های بزرگتر است مثل پک صابون
 •     ازدیاد مدت مصرف: کالاهای فصلی که امروزه می توان در تمام فصول سال مصرف کرد (بستنیها، برخی میوه ها و …)
 •     ازدیاد تکرار مصرف: نمونه بارز آن خدمات پس از فروش و یا تعویض کالاهای مرتبط با کالای اصلی است که مدت استفاده از کالای اصلی را بیشتر میکند (روغن موتور)
 •     جلب نسل جدید: این که با تبلیغات کالایی برای یک نسل جا افتاد و شهرت یافت، نباید باعث شود به امر تبلیغات در مورد نسلهای بعدی بی توجهی شود. ماندگاری در ذهن مخاطب در هر زمانی حائز اهمیت است.
 •     مبارزه با عقاید مخالف: گاهی سوء شهرت دامان بسیاری از تولید کنندگان را می گیرد، در صورتی که به درستی و با اطلاع رسانی بجا این شایعات خنثی نشود، محبوبیت کالا را نابود می کند. (بهترین مثال عملکرد نادرست شرکتهای لیزینگ بدون مجوز در ایران است که با کلاهبرداری فعالیت شرکتهای لیزینگ زیر نظر بانک مرکزی را نیز زیر سوال بردند)

روشهای موثر تبلیغات:

کاتالوگ، تابلوی تبلیغاتی، ارائه نمونه کالا یا خدمات، فیلم و اسلاید نمایشی، آگهی در روزنامه و به طور کلی مطبوعات، انواع تبلیغات رادیویی و تلویزیونی، استفاده از شبکه های اجتماعی و… از جمله مواردی است که همه شرکتها حداقل یک مورد از آن را جهت اطلاع رسانی به گروه هدف انتخاب کرده اند. مهمترین هدف هر تبلیغ، معرفی کالا و خدمات و ترغیب خریداران بالقوه به خرید کالای مناسب است.

ایجاد تصویر ذهنی مثبت و ماندگار در ذهن مخاطب، باعث جلب اعتماد مشتریان به کلیه کالاها و خدمات شرکتها می شود. امروزه شرکتهای تبلیغاتی قبل از انتخاب هریک از موارد فوق یک سری فاکتور را مد نظر قرار می دهند:

 •     بررسی بازار
 •     تهیه طرح تبلیغاتی متناسب با کالا یا خدمات
 •     انتخاب رسانه بر اساس گروه هدف یا پر تیراژ (بیننده، شنونده، خواننده) بودن
 •     انتخاب تبلیغات بر اساس محلی بودن یا در سطح گسترده
 •     مطالعه خواست و سلیقه مشتریان
 •     استراتژی تبلیغاتی رقبا
 •     انتخاب شعار مناسب
 • هدفمند بودن تبلیغات

مورد آخر به منظور تکرار دائمی یا طولانی مدت ویژگی خاصی از کالا یا خدمات است که در نهایت منجر به شکل گیری تصویر ذهنی برای مخاطب می گردد. شعار انتخابی همواره باید می بایست تناسب و هماهنگی با لحن تبلیغاتی سازمان داشته باشد، به اقناع ذهن مشتری کمک کند و در نهایت زنده و محرک باشد.

فروش تهییجی و فروش حراجی در مدت زمانی مشخص نیز از جمله مواردی است که در بالا بردن سطح فروش لااقل برای یک مقطع زمانی خاص موثر واقع خواهد شد. شرکتهای سازنده اتومبیل در ژاپن که برای بالابردن سطح فروش به اهداء بلیط کنسرت و سفر متوسل می شوند از آن جمله اند.

فعال عمل کردن واحد روابط عمومی در هر سازمان و شرکتی نوعی تبلیغات نامحسوس به شمار می رود. این واحد از طریق ارتباط با مردم، تهیه و ارائه کاتالوگ کالا و خدمات به منظور معرفی کالا و ارائه خدمات مشاوره ای نقش موثری در بالا بردن میزان فروش دارند.نتیجه اینکه: تبلیغات و اطلاع رسانی وسیله سریع حرکت کالا و خدمات از نقطه تولید به نقطه مصرف بوده که در معرفی کالا و خدمات و نیز بالا بردن سطح فروش نقش مهمی را ایفا می کند، که البته سازمانها بر اساس نوع دیدگاه به ترویج تبلیغات، سرسام آور بودن هزینه اطلاع رسانی و سایر عوامل درون سازمانی، نسبت به این امر تصمیم سازی می کنند.

کانون تبلبیغاتی سیب چهارم پیشرو درزمینه تبلیغات زودبازده می باشد.
 
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :