بازاریابی کلاه سیاه

10 / 10
از 1 کاربر

بازاریابی کلاه سیاه در وب سایتها چگونه است؟

Image result for ‫بازاریابی کلاه سیاه‬‎

بازاریابی کلاه سیاه، نوع بد و مخربی از بازاریابی است که با استفاده از استراتژی‌های کلاهبردارانه و متقلب، اصول و قوانین موردنظر موتورهای جستجو را بدون درنظر گرفتن کیفیت و رضایت مشتری پیاده سازی می‌کند تا رتبه سایت را بالا ببرد. در دنیای تجارت الکترونیکی که رقابت بسیار شدید است، منطقی است که افرادی برای نشان دادن برند خود دست به تقلب بزنند. اما موتورهای جستجوگر از جمله گوگل، برنامه‌های ویژه‌ای برای شناسایی تقلب چیده‌اند. گوگل هرچند وقت یکبار قوانین و پارامترهای رتبه دهی وب سایت ها را تغییر می دهد تا سایت‌های بی‌کیفیت و متقلب را شناسایی کرده و آن‌ها را جریمه کند.

هدف اصلی بازاریابی را فراموش نکنیم!

هدف اصلی بازاریابی افزایش رضایت مشتری از مطالعه محتوای سایت است. اگر قرار باشد شما با تحویل دادن یک هرزنامه و صفحه‌ی بی‌ارزش که از اصول بازاریابی پیروی می کند رتبه سایت خود را افزایش دهید، گوگل با آن مقابله خواهد کرد.

متاوب برخی از تکنیک های بازاریابی کلاه سیاه را به شما معرفی می کند تا یادتان باشد که هرگز به دنبال این روش‌ها نروید و همچنین از شرکت‌ها و گروه‌های خدمات بازاریابی که از این راه‌ها برای بهبود رتبه سایتتان استفاده می‌کنند شدیداً دوری کنید…

پر کردن کلیدواژه های مختلف در یک محتوا

محتوای باکیفیت یا همان محتوای سبز باید روان و خواندنی باشد تا کاربر تجربه خوبی از مطالعه آن بدست آورد. موتور جستجوی گوگل هم این موضوع را به خوبی می داند. برای همین است که گوگل به مجازات سایت‌هایی می‌پردازد که کلیدواژه‌های زیادی را در یک محتوا جا می دهند (از بازاریابی کلاه سیاه استفاده می کنند) . مدیران این سایت‌ها با استفاده از بازاریابی کلاه سیاه می خواهند کلیدواژه های پرطرفدار را در یک محتوا جا دهند تا بازدیدکننده و رتبه سایت خود را افزایش دهند. برای آنها کیفیت محتوا اصلا مهم نیست و تنها به افزایش بازدید سایت اهمیت می دهند.

پیشنهاد بازاریابی کلاه سفید برای پرهیز از این استراتژی

بازاریابی کلاه سفید به نحوه چیدمان صحیح کلیدواژه اصلی در متن اهمیت می دهد. معمولاً توصیه می‌کنند که برای هر قطعه کوچک از محتوا، استفاده از ۳ کلیدواژه کافیست اما قوانین سخت گیرانه‌ای برای این موضوع وجود ندارد. اما در کل بازاریابی کلاه سفید می‌گوید که بکارگیری کلیدواژه در متن شما باید به قدری تمیز باشد که کاربر نفهمد هدف شما از تولید این محتوا بکارگیری این کلیدواژه برای بهبود بازاریابی است.

استفاده از کلیدواژه های نامرتبط با یکدیگر

اگر از کلیدواژه های نامرتبط با کسب و کار خود استفاده کنید، به این معنی است که شما از کلیدواژه های پرطرفدار و نامرتبط تنها برای افزایش رتبه و ترافیک سایت خود استفاده می کنید. در صورتیکه این محتواها هیچ ربطی به کسب و کار شما ندارد. در واقع شما می خواهید کاربران مختلف را به سایت خود بکشانید در صورتیکه کسب و کار شما چیز دیگری است و تنها وقت کاربران را هدر می دهید. استفاده از بازاریابی کلاه سیاه حق کاربران را ضایع می کند. این را بدانید که خیلی وقت است گوگل این مورد را به راحتی تشخیص داده و جریمه می‌کند!

هرزنامه های وبلاگ

بخش نظرات وبلاگ می‌تواند یک فضای عالی برای جذب مخاطب و افزایش اعتبار برند برای هر نوع کسب و کار آنلاینی باشد. اسپمرها دوست دارند که در بخش نظرات وبلاگ و سایت‌های دیگر، سایت خود را تبلیغ کنند تا ترافیک و بازدیدش را افزایش دهند. در واقع اسپمرها لینک‌ها و نظرات نامرتبط با سایت اصلی را در بخش نظرات آن‌ها تولید می کنند. این نوع استراتژی از بازاریابی کلاه سیاه بسیار زشت و ناپسند است زیرا هم چهره‌ی سایت میزبان را زشت می‌کند و هم کاربران دیگر با مشاهده لینک و نظرات نامرتبط به اسپم بودن آنها پی می‌برند. اما بدیهی‌ست که استفاده درست از کامنت‌ها حتی برای تبلیغ می‌تواند روش قابل قبولی باشد، به شرطی که یک دیدگاه یا کامنت مفید و مرتبط با آن مطلب گذاشته شود.

هرزنامه یا اسپم نویسی بی‌فایده است

کاربران با تشخیص اسپم بودن پیام نه تنها از آن لینک استفاده نمی‌کنند بلکه پی می‌برند که این سایت چقدر بی‌کیفیت است. در واقع چهره کسب و کار شما با این استراتژی خراب می شود. البته خبر خوب برای شما داریم که ابزار آنلاین برای جلوگیری از پیام‌های اسپم وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها جلوی ربات‌ها و اسپمرها را بگیرید.

تبلیغات با پنهان سازی سایت اصلی

این نوع استراتژی بازاریابی کلاه سیاه این گونه است که از اعتبار یک سایت معتبر سوء استفاده می‌شود به طوری که کاربران با کلیک بر روی لینک سایت معتبر، با صفحاتی از تبلیغات هرزگونه روبرو می شوند، درصورتیکه سایت اصلی در زیر این صفحات پنهان شده است. یکی از مجازات گوگل برای این گونه سایت ها نشان ندادن دائمی URL سایت آنان در نتایج جستجو است. همانطور که متوجه شدید گوگل اصلا از بازاریابی کلاه سیاه خوشش نمی آید و مجازات سنگینی برای آن در نظر گرفته است. لذا استفاده از آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.

محتوای تکراری

در دنیای ادبیات انتشار محتوای تکراری بدون ذکر منبع سرقت ادبی شناخته می شود. در دنیای اینترنت هم اینکار دزدی محتوا شناخته می شود. اما باز هم افرادی هستند که از این تکنیک بازاریابی کلاه سیاه برای افزایش ترافیک سایت خود استفاده می کنند. اما اگر کاربر متوجه تکراری بودن محتوای شما شود، اصلا حس خوبی نسبت به کسب و کار شما پیدا نمی‌کند. همچنین اخیراً مشاهده شده که گوگل به صفحاتی که به یک منبع معتبر اشاره می‌کنند ارزش خاصی قائل است!

تبدیل محتوا

تبدیل و یا چرخش محتوا به کپی از یک محتوای با کیفیت با تغییر کلیدواژه اصلی آن به کلیدواژه موردنظر خود می‌گویند که تکنیک دیگری از بازاریابی کلاه سیاه است. اینکار چهره برند شما را زشت می کند. البته گوگل می تواند این تکنیک را شناسایی کرده و سایت شما را مجازات کند.
اگر شما به دلیل نداشتن سواد لازم از این تکنیک استفاده می کنید، بهتر است که چندین محتوای با کیفیت را مطالعه کنید تا با شیوه نوشتن آنها آشنا شوید. اینکه محتوای جدیدی را با ایده خود تولید کنید برای کاربران شما بسیار با ارزش‌تر از محتوایی است که با سرقت از دیگران منتشر می‌کنید. همچنین در اینصورت، یونیک و اختصاصی بودن مطلب، برای گوگل بسیار حائز اهمیت است…

روشِ ” کیلک کنید! “

استفاده از عنوان های جذاب ولی پوچ استراتژی دیگر بازاریابی کلاه سیاه است. کاربر در لیست نتایج جستجو تنها عنوان جذاب شما را می‌بیند و بر آن کلیک می کند اما وقتی وارد سایت می شود به سرعت آنرا ترک می کند. همانقدر که نرخ ورودی کاربران برای افزایش رتبه بندی سایت مهم است همانقدر هم نرخ خروج سریع کاربران از سایت (Bonus Rate) و نیز زمان سپری شده در سایتتان (Time On Site) برای گوگل مهم است. شما با استفاده از این اصل بازاریابی کلاه سیاه تنها خودتان را گول می‌زنید و گوگل شما را بابت این تقلب و کلاهبرداری مجازات می‌کند.

با این روش برند معتبر نخواهید ساخت!

شما باید از کاربران، مشتری وفادار بسازید. با تقلب و فریبکاری، هیچ وقت مشتری وفادار نخواهید داشت. کاربر تشنه کیفیت و اعتبار کسب و کارتان است تا بتواند به آن اعتماد کرده و خرید کند. سایت بی کیفیت که کاربر را گول زده و وقت وی را تلف می‌کند، هیچ وقت برای کاربران معتبر نخواهد بود.

Link Farms (مزرعه لینک‌ها)

لینک فارم یک نوع لینک سازی هرزگونه و بی‌کیفیت است. به گونه‌ای که با استفاده از یک محتوای بی‌کیفیت می‌خواهید بطور انبوه به سایت‌های دیگر لینک بزنید یا از آنها لینک بگیرید تا نمره بازاریابی سایت خود را افزایش دهید. اما متاسفانه باید به شما بگویم که گوگل این مورد را هم می‌تواند شناسایی کند.

متون و لینک های پنهانی

برنامه نویسان این توانایی را دارند که صفحات سایت را به گونه‌ای طراحی کنند که برخی از عناصر موجود در صفحه، تنها برای موتورهای جستجو دیده شوند و از چشم کاربران پنهان بمانند. این استراتژی نوعی از استراتژی پنهان سازی بازاریابی کلاه سیاه است. برای مثال برنامه نویس می‌تواند متنی را در صفحه بگذارد و رنگ آن‌را سفید کند تا کاربران متوجه آن نشوند و تنها موتورهای جستجوگر قادر به خواندن و ایندکس آن باشند.

گردآوری :حمیدرضاخراسانی

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :